Педагогическа ситуация по образователно направление
„Околен свят” /Чуден свят-6-7 години/
Тема
: Животните през есента
Образователно ядро
: Светът на природата и неговото опазване
Цели
:
1.Формиране на специфични представи за специфични потребности на
животните през сезоните.
Очаквани резултати
:детето да има представа за промените в поведението
на някои животни в различните сезони
Ход на ситуацията:
Провокиране на интерес към темата, като използваме метод
разговор.
Децата са седнали в кръг на килима. Учителката е разпръснала карти
с изображения на горски животни. Като музикален фон се чуват звуци на
животни и птици. Учителката приканва децата да разпознаят животните на
картите и звуците, които чуват.
Примерни въпроси:
Кой сезон настъпва? /есен/
Какви промени настъпват в природата през есента?
Как се приготвят животните за зимата?
Чрез игри децата да уточнят по темата
Игра „Как се променям?“
Познавателна задача: уточняване знанията за животните и промените,
които настъпват с тях през есента.
Игрова задача:Всяко дете трябва да нареди пъзела
Материали: 6 картини и същите 6 картини, но разрязани на части. Всяка
картина изобразява характерните сезонни промени, а така също и промени
в животинския свят.
Игрови правила:Всяко дете играе само. След като избере пъзел, то го
подрежда, след което отговаря на въпросите:
Какви промени в природата са изобразени?
Как се подготвят животните за зимата?
Игра „Помогни на животните“
Познавателна задача: уточняване знанията на децата с какво се хранят
мечка, катерица и таралеж.
Игрова задача:всяко дете трябва да свърже животното с храната, която
обича да яде.
Предмет: | Педагогика |
Тип: | Уроци |
Брой страници: | 3 |
Брой думи: | 734 |
Брой символи: | 4177 |